/header.jpg

Historie SMS zpráv

Nápad na textové SMS zprávy do mobilní telefonů, se objevil  na počátku 80. let 20. stol. V roce 1985 byly SMS zapojeny do systému GSM jako možnost nové služby pro mobilní sítě. V základním dokumentu byly ustanoveny 3 základní normy. To bylo předáno nové části GSM s názvem IDEG, které odstartovalo v květnu 1987.
 
První komerční SMS byla poslána přes GSM sítě Vodafone  3. prosince 1992 ve Velké Británii. Tato SMS zněla: "Merry Christmas" a byla poslána z osobního počítače. První SMS z mobilního telefonu byla poslána následující rok studentem inženýrství u firmy Nokia.

Ještě v roce 1995 poslali zákazníci za měsíc pouhých 0,4 zprávy na jednoho GSM zákazníka. Po odstranění několika technických problémů týkajících se v roce 2000 průměrný počet SMS na zákazníka za měsíc vyhoupl na 35.

SMS byly původně stavěny pro sítě GSM, ale nyní jsou provozuschopné na široké škále různých sítí včetně sítí 3. generace. Dnes ale ne všechny textové zprávy používají systém SMS ale alternativní způsoby jako je J-Phone SkyMail nebo NTT Docomo Short Mail, který se používá především pro E-maily přes mobilní telefony.
Přes tyto a ještě další novinky je jisté, že si SMS ponechají ještě nějaký čas své výsadní postavení, svědčí o tom například údaje z Vánoc roku 2006, kdy byl Na Štědrý den byl opět pokořen rekord v SMS. SMSek dle údajů operátorů bylo celkem posláno 68 miliónů.